استارتاپ های موفق

استارتاپ های موفق ۲۰۱۹ در خاورمیانه

استارتاپ های موفق ۲۰۱۹ در خاورمیانه می‌توانند نمونه خیلی خوب و مفیدی برای کسب و کارهای نوپا و تازه راه اندازی  شده ایرانی باشند. ارزشی که استارتاپ های موفق در سال ۲۰۱۹ پیدا کردند می‌تواند مسیر را به استارتاپ‌های کشور نشان دهد.

بررسی در مورد وضعیت استارتاپ های ایرانی: استارتاپ‌های ایرانی بدون اطمینان و شکننده به پیش می‌روند. وضعیت ناپایدار اقتصادی، مهاجرت نیروی کار متخصص، نوپا بودن اکوسیستم استارتاپی و از همه جدی تر تحریم‌ها باعث شده که استارتاپ‌های ایرانی در مرزهای کشور دچار محدودیت و کندی در پیشرفت در زمینه فعالیت های استارتاپی  شوند. با این حال مقاومت و استمرار بر سر فعالیت باعث غلبه برمحدودیت‌ها خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ۵ چالش اصلی استارتاپ‌ها در ایران

در این مقاله داستان چهار استارتاپ های موفق ۲۰۱۹ در خاورمیانه را بازگو می‌کنیم، این که چطور بسیاری از استارتاپ های خاورمیانه در اوضاع نابه سامان سر برآوردند، رشد و پیشرفت کردند و اکنون مدتی است که جهانی شده‌اند.

اینستاباگ- بهار عربی برای اپلیکیشن‌های موبایل!

در سال های ۲۰۱۲ که مصر درگیر شلوغی‌ها و ناآرامی‌های بهار عربی بود و در نهایت هم نظامی‌ها مجدداً سکان حکومت را در دست گرفتند، یک مجموعه استارتاپی در حالی که با هیجان تحولات سیاسی را دنبال می‌کردند با هیجان بسیار زیادی درگیر راه اندازی کسب و کار خود بودند. کسب و کاری که ظاهر راحت و ساده ولی بازار بسیاری داشت: رفع باگ!

استارتاپ های موفق

اگر کل سایت اینستاباگ Instabug را بگردید، احتمال دارد ندانید که این شرکت در مصر تاسیس شده است. این شرکت با گزارش ساده باگ شروع به کار کرد، اما حالا توسعه یافته و گزارش خرابی، بررسی های درون اپ و موارد بسیار دیگری را ارائه می‌کند.

این شرکت نوپا یا استارتاپ در اوایل فقط خاورمیانه و شمال افریقا را پوشش می‌داد اما هم اکنون در سال ۲۰۱۹ جهانی شده و برنامه رفع باگ آن بر روی ۱۰۰ میلیون گوشی در اکثر نقاط جهان نصب است.

در آوریل سال ۲۰۱۳، اپلیکیشن این استارتاپ رتبه اول را در مسابقه استارتاپی ام‌آی‌تی عرب دریافت کرد و پس از مدت کوتاهی، این بنیانگذاران به سیلیکون‌ولی رفتند تا در رویداد موبایل‌بیت ۲۰۱۳ شرکت کنند.

از جمله مشتریانی که از این استارتاپ استفاده می کنند می‌توان به یاهو، پی‌پال، ساند‌کلاود‌ و سو اشاره کرد. سرمایه کلی اینستاباگ ۱٫۷ میلیون دلار است. از دیگر اهداف این تیم افتتاح دفتر کار در سانفرانسیسکو است.

استارتاپ های خاورمیانه در اوج: کریم استارتاپ ۳٫۱ میلیارد دلاری!

چند ماه پیش استارتاپ اماراتی کریم با قیمتی بیش از ۳ میلیارد دلار به فروش رسید! حالا سوال اینجاست این تاکسی اینترنتی چگونه چنین ارزشی پیدا کرد؟

شرکت آمریکایی اوبر هر چقدرسعی و تلاش کرد پی برد که رقیب کریم در بازار نمی‌شود و بهتر است که صورت مسئله را برای خود جور دیگری تعریف کند.

با توجه به این چالش پس از چندین ماه مذاکره و گمانه‌زنی اوبر اعلام کرد رقیب اصلی خود در خاورمیانه و شمال آفریقا یعنی شرکت همسفری آنلاین «کریم» امارات را به مبلغ ۳.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹خواهد خرید.

کریم در اکوسیستم نوپای کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا جزو شرکت‌های پیشرو محسوب می‌شود. کریم که اولین تک‌شاخ (استارتاپی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار) در خاورمیانه و شمال آفریقا بود، حالا به عنوان یکی از شاخص ترین استارتاپ های موفق ۲۰۱۹ در خاورمیانه به یک هاب چند میلیارد دلاری تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید: با استارتاپ های موفق ۲۰۱۸ آشنا شوید.

یکی از کارهای مورد توجه و جالب این شرکت استخدام تعداد زیادی راننده زن بود.  با آزاد شدن و اجازه رانندگی به زنها در عربستان سر و کله رانندگان زن کریم هم پیدا شد.

استارتاپ کریم در مدت چند سال اخیر رشد سریعی داشت و هم اکنون بیش از یک میلیون راننده در بیش از ۹۰ شهر در ۱۵ کشور منطقه را در استخدام خود دارد. این شرکت همچنین روی سفارش آنلاین غذا و تحویل کالا هم فعالیت می‌کن. این تاکسی اینترنتی به جز کشور ایران و عمان تقریبا میشه گفت در تمام کشورهای خاورمیانه فعالیت دارد.

در سال ۲۰۱۸ این شرکت حتی در نجف، اربیل و کردستان عراق هم فعالیتش را شروع کرد. استارتاپ کریم آینده خود را تنها در تاکسی اینترنتی متمرکز نمی‌بیند و در سال ۲۰۱۷ آنها یک استارت‌آپ سفارش آنلاین غذای معروف را خریداری کردند که در کشورهای عربی فعال بود تقریبا شبیه این کار را اسنپ خودمان با راه اندازی مجموعه اسنپ فود انجام داد. شاید روزی هم تاکسی‌های آنلاین ایران بتوانند تبدیل به رقیب قدرتمندی برای شرکت‌هی خارجی در بازارهای خارجی شوند.

سازندگان پهپاد به دنبال این استارتاپ لبنانی هستند!

اگر این روزها اخبار سیاسی را دنبال کنید، بحث بر سر پهپادها حسابی داغ است. به خصوص که این اخبار به خاورمیانه هم مرتبط هستند. از پهپادهای حوثی بگیر تا سقوط پهپاد گران قیمت امریکایی در آب‌های خلیج فارس! هم اکنون یک استارتاپ لبنانی برای پهپادها نرم افزار تولید می‌کند و حسابی هم پیشرفت کرده و کارش گرفته است.

NAR با تولید کنندگان پهباد کار می کند و بر حسب نیاز به مدل های آماده مصرف سخت افزار و نرم افزار مرسوم اضافه می شود. محصول اخیر آن ها بروی شناسایی نشت نفت و گاز متمرکز است، ولی فرصت های بسیاری برای صنایع دیگر مهیا ساخته است.

NAR یک استارتاپ در بیروت است که از طریق یکپارچگی با پهباد و تحلیل و پردازش داده های مربوط به پرواز، راه حل های هوشمند برای پهباد توسعه می دهد. NAR به عنوان پروژه پایان سال در دانشگاه آمریکایی لبنان در سال ۲۰۱۴ شروع به فعالیت کرد و هم اکنون برنامه ریزی دارد تا اولین محصول تجاری خود را ظرف سه ماه راه اندازی کند. NAR اخیراً سه برنامه سرعت دهی را پشت سر گذاشته و در می سال ۲۰۱۵ برنده جام Microsoft Imagine Cup شده است.

NAR پهباد تولید نمی کند. بلکه با تولید کنندگان پهباد فعالیت می کند تا مدل های آن ها را بر حسب نیاز توسط نرم افزار و سخت افزار تکمیل نماید. مدل اخیر آن ها بروی کشف نشت نفت و گاز کار می کند اما هدف آن ها فراتر از موضوع نفت و گاز بوده و به دنبال فعالیت در حوزه های دیگر از جمله نظارت بر حیات وحش، کشاورزی، نجات، مراقبت، حمل و نقل و نظارت ترافیکی هستند.

این استارتاپ در سال ۲۰۱۹ یکی از درامد زاترین استارتاپ های لبنان بوده است.

کدنویسی تحت محاصره و بمباران

غزه بزرگترین شهر در محاصر جهان است و اکثریت مردم غزه نه به اختیار خود، بلکه به اجبار در این منطقه سکنی گزیده اند.

پس از پیروزی حماس در انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین در ژانویه ۲۰۰۶ تحریم ها شدیدتر شد. سوخت، الکتریسیته، واردات، صادرات و رفت و آمد مردم به و از نوار غزه به قدری دچار مشکل شده است، که سلامتی مردم، سیستم فاضلاب، و حمل و نقل را با تهدیدهای بسیار جدی مواجه کرده است. محاصره ی غزه توسط اسراییل منجر به بیکاری، فقر ، و سوء تغذیه ی ساکنان آن شده است.

دو سوم جمعیت حدودا ۲ میلیون نفری غزه را جوانان زیر ۲۵ سال تشکیل داده‌اند. اکثر آنها هیچ‌گاه نتوانسته‌اند این سرزمین کوچک که ۴۱ کیلومتر طول و ۱۰ کیلومتر عرض دارد را ترک کنند.با این حال برخی جوانان این روزها از طریق استارتاپ تلاش می‌کنند بر بیکاری و فقر مطلق غلبه پیدا کنند.

غزه اسکای گیکز یکی از این تلاش‌ها است. شاید به اندازه کریم و اینستاباگ بزرگ و مشهور نباشد ولی کاری که در آن مختصات جغرافیایی می‌کند به دشواری راهبری استارتاپی در همان سطوح است.

شرکت غزه اسکای گیکز در سال ۲۰۱۹ رشد خیلی خوبی داشت و در حال حاضر یک گروه استارتاپ متشکل از ۳۴ تیم و ۱۲۰ عضو است. تعدادی از این اعضا به دنبال اجرای برنامه‌های سرعت دهنده در خصوص پیشرفت استارتاپ‌ها هستند. در این شرکت یک برنامه‌ی فریلنسری در حال اجرا است.

فارغ‌التحصیلان دانشگاه اگر بخواهند فضای اختصاصی برای فعالیت داشته باشند باید برای اجاره‌ی ۷۰ دلار در ماه پرداخت کنند. کد آکادمی Code Academy هم از دیگر برنامه‌های این شرکت است که در همکاری با کدگذارهای لندن پروژه‌هایی برای کدنویس‌های غزه فراهم می‌کند. این پروژه‌ها متوسط درآمدی معادل ۶۰۰ دلار در ماه برای برنامه‌نویسان حاضر در غزه اسکای گیکز دارد.

لیست استارتاپ های موفق ۲۰۱۹ در خاورمیانه بسیار طولانی تر از این ۴ مورد است، با توجه به شرایط کنونی امیدواریم استارتاپ های ایرانی هم بتوانند راهی به بازارهای بین المللی پیدا کنند و از موفق ترین های این سال باشند.

سوالات متداوال استارتاپ های موفق

۱-استارتاپ های موفق چه ویژگی ای دارند؟

می توان ویژگی متعددی را برای استارتاپ های موفق قائل شد اما مهمترین نکته این است که یک استارت موفق باید بر روی موردی کار کند که هر کس دیگری آن را نتوانسته یا نادیده گرفته باشد.

۲-استارتاپ های موفق از کجا آغاز می کنند؟

از ساده ترین چیزها، حتی از گاراژ منزل، مهم ایده و پشتکاری است که استارتاپ موفق دارد.

۳-مهم ترین فرق استارتاپ های موفق با استارتاپ های شکست خورده چیست؟

حتی ممکن است در ساده ترین چیزها باشد، دنیای تجارت پیچیده و وابسته به متغیرهای بسیار است. شاید مهم ترین فرق داشتن ایده صحیح در زمان صحیح باشد.

دربـاره مـدیـرکـال….

مدیرکال راهکاری سریع و مدرن برای بهرمندی از خدمات تلفن گویا در سطح کشور می باشد. ما با فراهم سازی زیرساخت قدرتمند مرکز تلفن اَبری بر پایه وُیپ(VOIP) و ارائه خطوط اینترنتی اختصاصی، با بهرمندی از چندین سال تجربه در این زمینه پا به عرصه نهادیم تا خدماتی در خور با هزینه بسیار پایین به کاربران و مشتریان گرامی ارائه نماییم

ارتباط با ما

تهران، نبرد، خ شهید شریفی، گلستان 18، پ 28